A legenda szerint, amikor Isten teremtette a világot, körbeküldte az egyik arkangyalát, hogy egy teli zsákból szórjon szét szépségeket a jövendő világ minden zegzugában. Arkangyalunk zsákja azonban fennakadt egy hegycsúcson, és tartalma egy apró kis területre – 29 ezer négyzetkilométerre – hullott. Ez ma Albánia, a szkipetárok, Világörökségek és lélegzetelállító hegyi utak földje, amelyet a világgal szakító albán vezér, Enver Hodzsa mintegy 800 ezer tengerparti bunkere sem tudott tönkretenni. Albánia, a Balkán-félsziget legkevésbé ismert országa még ma is számos titkot rejt. Tudta például, hogy Trója pusztulása után Butrintba menekültek a város lakói? Hogy az Albán Királyság volt Európa legrövidebb életű monarchiája? Vagy, hogy az egyetlen albán királyné egy magyar grófnő volt?
Ha szeretné alaposan megismerni Albániát, akkor most itt az alkalom, hogy keresztül-kasul bejárja velünk ezt a különös országot, és az idei októberre meglepetéssel is készültünk: beiktattunk két nap tengerparti pihenést is a programunkba Albánia legszebb tengerpartján, Ksamilban.
Beutazási szabályok, korlátozások
Magyarország állampolgárai karantén- és tesztkötelezettség nélkül léphetnek be Albániába, a védettségi igazolványok kölcsönös elismerésére vonatkozó kétoldalú megállapodás értelmében, amennyiben rendelkeznek védettségi igazolvánnyal (beoltott, vagy fertőzésen átesett), függetlenül az oltáshoz használt vakcina típusától. Hasonlóan korlátozásmentes belépést és a szolgáltatások igénybe vételét teszi lehetővé a védettségi igazolvánnyal rendelkező személyekkel együtt utazó, oltással nem rendelkező 18 év alatti gyermekeknek is.
Indulás Budapestről a Wizz Air közvetlen járatával, érkezés Tiranába a délutáni órákban. Érkezés után rövid városnéző sétára indulunk Albánia fővárosában, mely a kommunizmus bukása óta jócskán előnyére változott; keverednek benne a mediterrán, a muzulmán, a posztkommunista és az ottomán stílusjegyek. Tirana központja a Szkander bég-tér, ahol megtalálható a Et’hem Bey-mecset – itt őrzik a világ legkisebb Koránját-, a hozzá tartozó óratorony, a nemzeti hős Szkander bég lovas szobra, valamint a kormányzati épületek, a Történeti Múzeum és a Nemzeti Könyvtár. A sétánk után check-in a tiranai szállodánkba.
Szállás: Tirana (2 éj)
2.nap Tirana > Kruja > Shkodra >Tirana
Ma szabadprogram, vagy egésznapos, fakultatív kirándulás a festői Kruja városkába, mely Tiranától mintegy 35 km-re található. Kruja vára az albán nép egyik nemzeti szimbóluma: Szkander bég szülőhelye és hadiszállása, mely közel harminc éven keresztül verte vissza az oszmán sereg támadásait. Szkander bég, más néven Kasztrióta György az albán történelem legkiemelkedőbb személyisége, az általa szervezett fegyveres ellenállás negyed évszázadon át tartóztatta fel a Balkánon terjeszkedő Oszmán Birodalmat. Bár személyesen sohasem találkoztak, Szkander bég és Hunyadi János folyamatos levelezésben álltak egymással, nem véletlen, hogy a krujai várban sok teremben találkozhatunk a magyar törökverő emlékeivel. Kruja történeti emlékei a szinte teljes hosszában bejárható középkori várfalmaradványok, a felújított citadella, valamint a 19. századi, szűk sikátoros, macskaköves öreg bazár, melynek egykori 150 boltjának a fele ma is üzemel. A diktatúra alatt ösztönözték az iparosokat és kézműveseket, hogy térjenek vissza a hagyományaikhoz, ezért gyönyörű textileket, fafaragásokat és ezüst ékszereket is találhatunk. A program után folytatjuk utunkat Shkodrába, mely az albán katolikusok legfontosabb városa. A város legfőbb nevezetessége a Buna és a Drin folyók találkozásánál álló középkori Rozafa vár. A várfallal és bástyákkal szegélyezett várban még ma is állnak a 14. században építettt székesegyház falai. A legenda szerint a vár onnan kapta a nevét, hogy a várat építő három kőműves fivérnek be kellett falaznia a legkisebb fiú feleségét, Rozafát, hogy amit nappal felépítenek éjszaka ne omoljon le.
Szállás: Tirana
3.nap Tirana > Durrës > Ardenica kolostor > Gjirokastra
Reggeli után indulunk Albánia egyik legősibb városába, Durrësbe. Ahogy az ország más részein, itt is számtalan betonbunkerral találkozhatunk. A város több kilométeren át húzódó fövenyes tengerparti strandja évente több ezer látogatót vonz ide, a tiranaiak egyik kiemelt üdülőhelye mindössze 30 percnyi autózással elérhető a fővárostól. Durrës legnagyobb látványossága az i. sz. 2. századra datálható római kori amfiteátrum, amelyet a 20. században fedeztek fel teljesen véletlenül kútásás közben. Az amfiteátrumot részben, a nézőtér alatti, díszes mozaikos kápolnát teljes egészében feltárták. Következő állomásunk a XIII. százaban épült orthodox Ardenica kolostor, mely gyönyörű környezetben, egy hegytetőn található. Ebben a kolostorban házasodott Szkander bég is, és azon szerencsés helyzetben volt, mely megmenekült az 1967-es templomrombolástól, amikor Albánia a szocialista haladás jegyében a világ első ateista állama lett, és csak 1991 után állították vissza az országban a történelmi egyházakat. Programunk után Gjirokastrába utazunk, ahol az éjszakát töltjük.
Szállás: Gjirokastra (1 éj)
4.nap Gjirokastra > Syri i Kalter > Saranda
Délelőtt megismerkedünk Gjirokastrával, mely a Drino-folyó völgyében fekszik. Szűk, kanyargós, macskaköves utcákkal átszőtt óvárosa 2005 óta szerepel a UNESCO világörökségi listáján, mint „a szépen megőrzött oszmán kori városok egy ritka példája”. A város neve görög eredetű, és ma is jelentős görög kolónia lakja. Jellegzetes hangulatot kölcsönöznek a városnak a szürke palatetővel fedett kőházak, melyekből mintegy kétszáz műemléki védettség alatt áll. Gjirokastrában született Enver Hodzsa, szülőháza ma a város Néprajzi Múzeuma, melyet mi is megtekintünk. Nem hagyjuk ki a városka fölé magasodó 18. századi fellegvárat sem, amelyben található egy fegyvermúzeum is, de itt állították ki például az Albán Néphadsereg dicső hadizsákmányát, az albán légtérbe tévedt, 1957-ben leszállásra kényszerített amerikai Lockhead T–33-as vadászrepülőt is. Az USA hivatalos verziója szerint a pilóta eltévedt a sűrű ködben, amikor Franciaországból Nápolyba tartott, az albán változat szerint kémrepülő volt, amelyet az Albán Néphadsereg tartóztatott fel. A valóságot már nem fogjuk megtudni, de tény, hogy a gép Albániában maradt, a pilóta pedig visszatért az Egyesült Államokba. Gjirokastra után a Jón-tenger és Saranda felé vesszük az irányt. Ellátogatunk Labovë e Kryqit bizánci stílusú templomához, mely az egyik legrégebbi Albániában. A ma látható épület a 13. században épült, de az eredeti templomot még Justinianus császár idejében emelték. Majd megállunk a Syri i Kalter, azaz a „Kék szem” forrásnál, melynek színei valóban a kék összes árnyalatában pompáznak.
Szállás: Saranda (3 éj)
5.nap Saranda > Ksamil > Butrint
Pihenés a tengerparton. Reggeli után buszunk elvisz minket a közeli Ksamil tengerpartjára, ahol áttetsző, kristálytiszta tengervízben fürödhetünk. Délután fakultatív kirándulás a Világörökség részét képező Butrint romvárosba, melynek épületei az elmúlt kétezer év történetének valamennyi korszakát megidézik. Vergilius elbeszélése szerint a település legendabeli alapítója Priamosz király fia, a trójai Helenosz volt, aki Andromakhét nőül véve nyugatra menekült Trója eleste után. A történetíró Halikarnasszoszi Dionüsziosz szerint az új hazát kereső Aeneas is megfordult Butrintban. Egy harmadik legenda szerint Aeneas Kerkürába tartva megpihent itt, és Trójából való megmeneküléséért hálaáldozatot kívánt felmutatni az isteneknek. A megsebesített bika azonban kitört az emberek gyűrűjéből, s a közeli csatornát átúszva holtan rogyott össze a túlparton. Aeneas ezt isteni jelnek vélte, és megalapította Butrint városát. Megnézzük a Kr. e. 4. századi Aszklépiosz-szentélyt, a széles promenádot az Oroszlán- és a Szkaiai-kapuval, valamint a színházat. A római uralom korából fennmaradt egy mozaikpadlós fürdő, az ókeresztény kor tanúija pedig egy bazilika és egy mozaikpadlós keresztelőkápolna. Programunk után megállunk egy borkóstolásra, majd visszatérünk Sarandába.
Szállás: Saranda
6.nap Saranda > Ksamil
Pihenés a tengerparton. Saranda ugyan egy modern, nem túl nagyméretű üdülőváros közvetlenül a tengerparton, ám az igazán szép öblök a város mellett találhatóak, ezért akárcsak tegnap, ma is átmegyünk Ksamilba strandolni.
Szállás: Saranda
7.nap Saranda > Porto Palermo > Himara > Vlora > Berat
Reggeli után megkezdjük utazásunkat egy fantasztikusan szép tengerparti úton, elsőként a Palermo-erődöt tekintjük meg, mely az oszmán időkben épült, és a diktatúra alatt a rezsim legszigorúbb börtöne volt. Továbbutazunk Vlorába, mely egyúttal az ország egyik legnagyobb kikötője is, útközben pedig megállunk egy rövid fürdésre a görögök és albánok által lakott festői kisvárosban Himarában. Ezután Berat felé vesszük az irányt, melyet az „1000 ablak városának” is neveznek, a Világörökség része, és Albánia egyik legősibb városa. A legenda szerint két óriás vetélkedett Dodona, a gyönyörű berati lány kegyeiért. Az óriások belehaltak a párviadalba, belőlük lettek a környező hegyek, a szép leány könnyeiből ered a várost átszelő Osum-folyó, kővé vált szívéből pedig a berati vár. Az igazság azonban az, hogy Berat volt római, majd bolgár fennhatóság alatt, a 14. században először a szerbek, majd az oszmánok foglalták el. Bejárjuk a macskaköves, zegzugos sikátorokkal átszőtt hangulatos várost, melynek legnagyobb látványossága a mintegy 10 hektár területen elterülő várnegyed, ahol a legérdekesebb látnivaló az Onufri-múzeum. Neokasztroni Onufri a 16. században alkotott albán festőművész, ikonfestő, a bizánci hatású albán ortodox egyházi művészet jeles alakja volt. A 13. században kialakult, sajátosan albán freskó- és ikonművészet korai mesterei ismeretlenek, ezért az évszázadokkal később alkotott, névről ismert Onufrit tekintik a műfaj nagy elődjének, akiről a vörös szín egyik árnyalatát is elnevezték.
Szállás: Berat (1 éj)
8.nap Berat > Tirana > Budapest
Reggel visszautazunk Tiranába. (150 km) Szabadidő a piacon, majd indulás a repülőtérre.
Érkezés Budapestre a délutáni órákban.
Idegenvezető
Huszty Zoltán
Zoli, aki eredetileg közgazdász, szenvedélyes szereti, és nagyon jól ismeri a Balkánt, a félsziget minden zegét-zugát bejárta; megismerte kultúráját, szereti népét és legfőbb célja megmutatni értékeit a látogatóknak. Az Experience Balkan nemzetközi baráti társaság és magyarországi civil szervezetének, a Balkan Calling Egyesületnek az egyik alapítója. http://www.facebook.com/experience.balkan
Vélemények
”Az albán út csodás volt, jó volt a szervezés, kitűnőek voltak a szállások és az étkezések. Az idegenvezető csillagos ötös, felkészült, jó kommunikációs érzékű, dinamikus és magával ragadó előadó.A helyi kísérők alapos, profi háttérmunkások voltak. Ha nagyon keresnem kell javítani valót, akkor egy kicsit több szabadidő Berát-ban, hogy a város hangulatát egy kicsit élvezni lehessen.”
Üdvözlettel: Király Gyula
”Minden rendben volt az albániai úttal! Nem tudok semmi olyat írni, ami nem tetszett volna és ez valószínűleg azért van, mert mindkét oldal nagyon rendben volt. Gondolok itt egyrészt az országra – fantasztikus adottságokkal, rengeteg izgalmas hellyel, sajnos! hihetetlenül jó ellátás, és ételek – ja, és kávék! – mindenhol, nagyon kedves, igazán európai emberekkel (lenne mit tanulnunk tőlük!!) -, másrészt az útszervezés – nagyon jó!!! szállodák, végiggondolt útvonal, nekünk nagyon ideális “menés-pihenés” arány. Mit csinálnék másként? Beratra nagyon kellene még egy nap, de legalább egy fél plusszban! Annyira izgalmas hely, mindenhol kerestük a régi Albániát, és Gjirokastra mellett – amire azért volt egy teljes nap! – itt megtaláltuk. Zoli édes volt, hatalmas energiával, és tudással is a Balkánról. Mikor jó egy út? Ha miután hazaértél, másnap úgy érzed, hogy ismét indulnál vissza. Ez ilyen volt! Ajánlom is sok embernek!”
Gulyás Erika
Ami tetszett:
Nagyon jó volt a program. Berat-ban több időt igényeltünk volna, ott 2 éjszakát is lehetne tölteni, hogy lehessen bóklászni a városkában. Gyönyörű hely!!!
Nagyon jók voltak a szállodák (a csúcs a berati, welcome drinkkel, gyönyörű fehér malamuddal)
Szuper volt a halas vacsora Saranda-ban, főleg a citromos halleves és a tejszínes kagyló (most is nagyokat nyelünk)
Nagyon élveztük Zoli “kölyök-vizslás” idegenvezetését. Bohókás, rengeteg sztorival, közvetlen, de nem tolakodó.
Szeretnénk felhívni kedves utasaink figyelmét, hogy a megadott részvételi díjak 1 EUR = 370 HUF árfolyamig érvényesek. A feltüntetett árakat az út indulása előtt több hónappal, az akkor aktuális árfolyam szerint határozzuk meg. Nagymértékű árfolyam-ingadozás esetén elszámoláskor történik a korrekció. A részvételi díj fizethető az adott ország devizanemében is, elkerülve ezzel az árfolyam-különbözetből adódó esetleges árnövekedést.
*A részvételi díj minimum 14 fő esetén érvényes. 12 fő részvétele esetén a felár + 10.000 HUF/fő
A részvételi díj tartalmazza
transzferek, buszok a körutazás során
elhelyezés 3-4* hotelekben, reggelivel
belépők a programban meghirdetett látnivalókhoz
magyar nyelvű idegenvezető
A részvételi díj nem tartalmazza/fő
repülőjegy Wizz Air Budapest-Tirana-Budapest kb. 40.000 Ft-tól (egyénileg is megvásárolható)
*A fakultatív programok min. 5 fő esetén érvényesek, és a helyszínen fizetendők!
Az utazás bruttó ára
Mennyibe kerül ez az utazás mindennel – részvételi díj, repülőjegyek, belépők – együtt?
269.000 Ft/fő *
Teljes ár kétágyas elhelyezés esetén
328.000 Ft/fő
Teljes ár egyágyas elhelyezés esetén
*A teljes árat módosíthatja a repülőjegyárak, árfolyamok esetleges változása, ha a csoport nem éri el a megadott minimum létszámot, valamint a teljes ár nem tartalmazza az opcionálisan köthető útlemondási-és/vagy balesetbiztosításokat, a fakultatív programokat és a helyszínen fizetendő borravaló összegét.
A magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak be Albániába, és egyszeri belépéssel 180 naponként 90 napig tartózkodhatnak az országban. Az útlevélnek a beutazás napjától számítva legalább három hónapig kell érvényesnek lennie. A beutazás érvényes kártya típusú személyazonosító igazolvánnyal is lehetséges.
Hivatalos pénznem: 1 lek = 100 qintar ( 1 ALL ̴ 2,18 HUF)
Albániában a banki szolgáltatások megfelelő színvonalúak. Tiranában és a nagyobb városokban több helyen van pénzfelvevő automata, és számos üzletben lehet már bankkártyával is fizetni. Az albán valuta 5, 10, 20, 50 és 100 lekes fémpénzekben, 200, 500, 1000, 2000 és 5000 lekes papírpénzben van forgalomban. Pénzváltás számtalan helyen, minden korlátozás nélkül megoldható.
Nyelv
albán, görög
Vallások
Iszlám hívő / szunnita kb. 65 %; keresztény ortodox kb. 20 %; római katolikus kb. 13 %; egyéb kb. 2 %
Időzóna
GMT + 1óra
Elektromos hálózat
220 – 230 V /50 Hz, európai szabvány
Egészségügy
A két ország között nincs egészségügyi (szociális biztonsági) egyezmény, ezért ajánlatos egészségügyi biztosítást kötni. Albániában az egészségügyi ellátás a magyarországi színvonalnál általában rosszabb minőségű. Az egészségügyi és higiéniás feltételek nem mindig felelnek meg az európai normáknak. Magas színvonalú ellátásra leginkább csak a magánklinikákon és rendelőkben számíthatunk, melyek azonban csak a fővárosban és néhány nagyobb városban érhetők el. A legtöbb, hazánkban is használt gyógyszer a helyi gyógyszertárakban beszerezhető, azonban célszerű figyelni arra, hogy ne a távol-keleti, olcsóbb változatokat vásároljuk meg, hanem megbízható gyógyszergyárak termékeit.
Nagykövetségek által ajánlott orvosok, klinikák:
“Nene Tereza” Központi Egyetemi Kórház Tirana, Rruga Dibres Tel: + 355 4 2363 001, +355 4 2362 630
Albánia éghajlata a tengerparti síkságokon mediterrán jellegű. A nyár forró, száraz és a tél enyhe, csapadékos. Májustól gyakori a forróság és a tenger egészen októberig alkalmas a fürdőzésre. Nyáron 2-3 hónapig is előfordulhat, hogy egyetlen csepp eső sem esik. A hegyekben – a tengerpart menti területeket is beleértbe – az éghajlat kontinentális. A nyári nappalok melegek, az éjszakák viszont hűvösek, kb. 10 C. Csapadékra egész évben számítani lehet a hegyvidéki területeken.
Időjárás
Várható időjárás a körutazásunk során.
Október
nappali átlag °C
éjjeli átlag°C
csapadék mm átlag
Tirana
23
12
150
Saranda
24
14
120
COVID információk
a. Be lehet-e utazni az országba? Igen, az alábbiak szerint:
Az Albániába való karanténmentes belépést, illetve az országon történő átutazást 6 éves kor fölött oltási igazoláshoz (amennyiben a teljes oltottságtól számítva legalább két hét eltelt) vagy 72 órán belüli negatív PCR teszt meglétéhez vagy 48 órán belüli negatív antigén gyorsteszt meglétéhez vagy a koronavírus fertőzésből való 6 hónapon belüli felépülést igazoló dokumentum bemutatásához kötik.
Az oltási igazolásnak nincs érvényességi határideje.
A harmadik oltással történő utazásra vonatkozóan még nincs szabályozás.
A magyar – oltottságot igazoló vagy átesettséget igazoló – védettségi igazolvánnyal rendelkezők, illetve a velük utazó 18 év alatti gyermekek korlátozásmentesen léphetnek be Albániába.
Az albán Európa és Külügyminisztérium alábbi linkjén tájékozódhatnak az egyéb országokból történő beutazásra vonatkozó esetleges korlátozásokról is, az oltásokról és további járványügyi intézkedésekről is.
Elfogadott oltások: nincs erre vonatkozó külön szabályozás.
Tájékoztatjuk Önöket továbbá, hogy az Albániába történő korlátozásmentes belépést – mind a papír, mind a digitális formájú – uniós Covid-igazolvány is biztosítja.
b. Kell-e teszt? Igen, az alábbiak szerint (lásd még: a. pont)
2021. szeptember 6. után – 6 éves kor fölött – csak az alábbi dokumentumok birtokában lehetséges az Albániába történő belépés amennyiben nem rendelkeznek védettségi igazolvánnyal vagy 6 hónapon belüli átesettséget igazoló dokumentummal:
72 órán belüli PCR teszt vagy
48 órán belüli negatív antigén gyorsteszt.
c. Kell-e regisztrálni? Nem.
d. Oltottsággal járó kedvezmények: Nincs.
e. Oltatlanokra / nem elfogadott vakcinával oltottakra vonatkozó szabályok:
6 hónapon belüli átesettséget igazoló dokumentum,
72 órán belüli PCR teszt vagy
48 órán belüli negatív antigén gyorsteszt birtokában léphetnek be. (lásd még: a. pont)
f. Karanténkötelezettség: Nincs (főszabály szerint). Albán tájékoztatás az alábbi oldalon
Az országba történő belépés csak az a. pontban felsorolt esetekben lehetséges.
Albániában tartózkodási engedéllyel rendelkező magyar állampolgárok 10 napos házi karanténra kötelezettek, amennyiben az országba történő belépéskor nem rendelkeznek az a. pontban felsorolt dokumentumok egyikével sem.
Albániában tartózkodási engedéllyel rendelkező magyar állampolgárok 14 napos házi karanténra kötelezettek, amennyiben az alábbi linken felsorolt országokban (folyamatosan frissített lista) tartózkodtak a beutazást megelőző 14 nap során.
Összhangban a Konzuli Szolgálat általános tájékoztatásával, mely a külföldre utazást a jelenlegi járványhelyzetben nem javasolja, illetve, mivel a járványügyi intézkedések alól a konzuli tisztviselő semmilyen módon nem tud enyhítést vagy felmentést eszközölni, a Konzuli Szolgálat e kérdésben további tájékoztatást nem ad, az illetékes hatóság döntéseit az előzőek szerint nem értelmezi. Kérjük a megadott linken szereplő hatósághoz fordulni további kérdéseivel.
g. Üzleti célú beutazás feltétele:
Nincsenek külön feltételek.
h Tranzitálási szabályok: Jelenleg az országon keresztül történő tranzitálás nincs időbeli korláthoz kötve.
2021. szeptember 6-tól a tranzitálásra is a belépésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni (lásd a. pont), vagyis a tranzitálás oltási -, vagy átesettségi igazoláshoz, illetve teszthez kötött.
i. Beutazási feltételek alóli mentesség:
2021. szeptember 6-tól a belépésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni (lásd a. pont), vagyis a temetésre, halaszthatatlan családi eseményre történő beutazás oltási -, vagy átesettségi igazoláshoz, illetve teszthez kötött.