Kelet-Irán körutazás – Miért éppen ide?
Mert ez az Irán nem az az Irán, amelyet eddig talán már sokan láthattak. A keleti országrész érintetlen részeit fogjuk feltérképezni, távol a turizmustól, ahol olyan különlegességeket láthatunk, mint:
- Bam hatalmas, agyagból épült citadellája
- Sahdád sivatagjának hatalmas homokdűnéi és homokkő sziklái
- Gandomberján, ahol egykor a világ legmagasabb hőmérsékletét mérték nyáron
- Kermán város hatamas főtere
- Máhán fantasztikus díszkertje és szúfi zarándokhelye
- a Kevír és a Lút sivatag csodálatos vintage falvai
- Tabasz oázis ősi építeszete, hatalmas gátja, érintetlen szépségű szurdoka
- Nastifán világhírű, ősi szélmalmai az afgán határ közelében
- Mashad: Irán leghatalmasabb síita zarándokhelye
- Nisápúr: Omar Khajjám, a Magyarországon is jól ismert édesbús négysorosok szerzőjének sírja
Ha lárni akarja Irán rejtett arcát, ha látni akar egy teljesen másik Iránt, akkor mindenképpen jöjjön el a Kelet-Irán túránkra Dr. Sárközy Miklós iranista, Irán-specialista idegenvezető kalauzolásával, aki már negyedszázada járja Iránt.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy az utazáshoz elengedhetetlen a jó kondíció!!
Program
+ Összes nap kinyitása - Összes nap bezárása 1.nap Budapest > Teherán
Indulás Budapestről a reggeli órákban, dohai átszállás után érkezés Teheránba az esti órákban, majd megszállunk a repülőtéren található szállodában.
Szállás: Teherán (1 éj)
2.nap Teherán > Bam
Reggeli után Teheránból Bam városába repülünk, ahol megtekintjük Irán legnagyobb sivatagi agyagvárosát és sivatagi erődjét, a világhírű és lenyűgöző látványt nyújtó bami citadellát és környékét (UNESCO világörökség), mely a 19. század elejéig lakott volt és amely a Selyemút egyik fontos állomása volt Irán és India között. Ezt követően megismerkedünk az ősi bami csatornarendszerrel (qanátrendszer, UNESCO világörökség) és időtől függően egy régi kertet is felkeresünk Bamban, ahol a finom helyi datolya terem. Bam ma Irán leghíresebb datolyatermelő területe.,
Szállás: Bam (1 éj)
3.nap Bam > Máhán > Kermán
Kora reggel elutazunk a közeli Máhán városába, ahol megtekintjük a 14-15. századi híres szúfi misztikus és dervisrendalapító, Sáh Ne’matolláh Valí monumentális mauzóleumát, majd a híres Herceg kertjében (Bágh-e sáhzáde, UNESCO világörökség), Irán egyik legszebb kertjében pihenünk. Ezután a közeli Kermánba utazunk, érkezés a kora délutáni órákban, majd megtekintjük Irán egyik legszebb belvárosát: a Gandzs ’Alí Khán teret és környékét, a város 17. századi kormányzója által építtetett csodálatos fürdőt, mecsetet, karavánszerájt, amely a klasszikus iráni városépítészet legszebb hagyományait követi. Ezután teszünk egy sétát a kermáni bazárban, meglátogatjuk a középkori kermáni nagymecsetet, ezután – ha időnk engedi – megtekintjük a Dzsabalijje csarnokot, egy rejtélyes koraiszlámkori épületet Kermán külvárosában.
Szállás: Kermán (1 éj)
4.nap Kermán > Sahdád
Reggeli után elutazunk Kermántól keletre, Sahdádba, a lenyűgöző Lút sivatag peremére, majd sivatagi autós, dzsipes túra a Lút sivatagban (UNESCO világörökség), amely nyáron a világ legforróbb pontjának számít (mi szerencsére télen utazunk ide!). A Lút sivatag Irán délkeleti területén fekszik, és talán legszebb része a Sahdád környéki Kalutok zónája egyedi geológiai formáival, a szél és a homok által erodált toronyszerű jardang-jaival. Misztikus és titokzatos hatalmas homokdűnéivel lenyűgöző látványt nyújt, és számos fotós megálló után, – ha időnk és a kocsik engedik – ellátogatunk a különös kőzeteiről, sötét lávával borított mezeiről is ismert Gandom Beryan (’pirított búza’) környékére is, mely nyaranta a világ legforróbb pontjának számít. A megtett túra pontos hossza a helyi autóktól függ. Este visszatérünk sivatagi táborunkba Sahdádba.
Szállás: Sahdád (1 éj)
5.nap Sahdád > Rávar > Nájband
Kora reggeli indulással búcsút mondunk Sahdádnak, utunkat észak felé vesszük, nagyjából félúton megállunk Rávarban, ahol megtekintjünk a sivatagi élethez alkalmazkodott iráni városi élet építészeti emlékeit: a rávari jégverem megtekintése, ismerkedés a jégverem funkciójával, azután, ha időnk engedi, felkeressük a helyi régi karavánszerájt, a 20. század elejéig működő szállást, mely egykor egész Iránt és az iszlám világot behálózta. Ezt követően, délután megérkezünk Nájbandba, Irán egyik legendás falvába, amely egy dombra épült ősi oázis a Kevír-sivatag közelében. Magas hegycsúcsokkal körülvéve, girbe-gurba agyagsikátoraival, tetőteraszos, lépcsős falusi házaival, idilli pálmaligeteivel és a környező hegyvidéki-sivatagi tájjal lenyűgöző élményt nyújt. Séta Nájbandban.
Szállás: Nájband (1 éj)
6.nap Nájband > Birdzsand
Reggel elindulunk Nájbandból és kelet felé fordulunk a Kevír-sivatagban, mai célpontunk Dél-Khorászán tartomány központja, a magas hegycsúcsok és sivatag által körülölelt Birdzsand városa lesz, ahol megtekintjük az Akbarie kertet és múzeumot (UNESCO világörökség), ezt követően pedig megnézzük az újkori eredetű birdzsandi erődöt, mely magasztos épületével emelkedik a város fölé, végül a város szimbólumának számító 19. századi un. Kolahfarangi palotát járjuk körbe. Időtől függően más városi műemléket is megtekintünk Birdzsandban (mint például a Baháresztán palotát kívülről).
Szállás: Birdzsand (1 éj)
7.nap Birdzsand > Eszfahak > Korit > Tabasz
A mai nap folyamán korai indulással utunkat ismét nyugati irányba vesszük, a Tabasz-oázis felé, ahol a hegyek között megbúvó kicsi, régi falvakat tekintünk meg: Eszfahakot, Koritot és végül magát Tabasz városát. Mindegyik település a Kevír-sivatagban fekvő hegyek által körbevett Tabasz-oázisban fekszik, és a sivatagi élethez alkalmazkodott iráni közösségek építészetét tárja elénk agyagsikátoraival, régi házaival, amelyet perzsául báft-e qadímínak’, ’régi szőttesnek’ neveznek. Először egy hosszabb séta következik a festői Eszfahakban, a khorászáni hegyek ölelte kis faluban, mely az 1978-as nagy földrengés ellenére is megőrizte eredeti építészetét, ezután rövid megállót tartunk a festői Korit falvában is, Tabasz közelében. Ezután megérkezünk Tabaszba, a vidék legjelentősebb városába, ahol, ha aznap időnk engedi, megtekintjük a régi tabaszi citadellát (Kohandezs), mely a sivatagi agyagváros építészet utolsó állomása utunkon.
Szállás: Tabasz (1 éj)
8.nap Tabasz > Morteza > Ali-kanyon > Ferdousz
Reggeli után megtekintjük Tabasz város nevezetességeit: a régi tabaszi citadellát (Kohandezs, ha előző nap nem volt rá időnk), majd pedig a híres tabaszi Golsan kertet és rezidenciát nézzük meg, a sivatagi oáziskerteket érintő túránk utolsó elemeként. Ezután búcsút intünk Tabasz városának és északnak fordulva megállunk a Morteza ’Alí-kanyonban és barlangi üregeiben, ahol a magas sziklafalak között kanyargó patak, hol meleg, hol pedig hideg forrásai táplálta medre mentén teszünk kisebb túrát, miközben a Kevír-sivatag vesz bennünket körbe (vízhatlan sportcipő és sportos, vizet jól bíró viselet a túra idejére erősen ajánlott!). A Morteza ’Alí-kanyon végén megnézzük (részben gyalogosan) Irán egyik legnagyobb, emberi kéz építette gátját, az Abbászí-gátat, este pedig már a Paradicsomban pihenünk meg (Ferdousz arabul és perzsául Paradicsomot jelent).
Szállás: Ferdousz (1 éj)
9.nap Ferdousz > Gonábád > Zúzan > Kháf
A mai nap folyamán először meglátogatjuk a szeldzsuk kori nagymecsetet Ferdouszban, mely város egykoron a nizári iszmá’iliták (ismertebb nevükön aszaszínok) egyik khorászáni központja is volt. Ezt követően a misztikus derviseiről elhíresült Gonábádba látogatunk, ahol megtekintjük a szintén középkori nagymecsetet és a híres Qaszabe qanátot (ősi csatornarendsszert, UNESCO világörökség), délután pedig ellátogatunk Zúzan falvába, ahol az 1200 körül épült zúzani nagymecset (Malek Zúzan mecset) hatalmas torzóit látogatjuk meg. Este Kháfba érkezünk az afgán-iráni határ közelébe, a vegyes etnikumú Khorászán-e Rezaví tartományba, ahol perzsák, afgánok, kurdok és khorászáni törökök élnek vegyesen.
Szállás: Kháf (1 éj)
10.nap Kháf > Nastifán > Torbat-e Dzsám > Mashad
Reggel Kháfból korán indulva meglátogatjuk a közeli Nastifán falvát, ahol megnézzük a világhírű nastifáni szélmalmokat, melyek egy hegytetőn állva az állandóan fújó szeleket aknázzák ki. Ezt követően továbbutazunk a fontos khorászáni vallási központba, Torbat-e Dzsámba, ahol ellátogatunk Sejkh Ahmad Dzsámí, a híres 12. századi iráni misztikus vallási vezető monumentális mauzóleumához valamint a Torbat-e Dzsám-i nagymecsetbe is, majd Mashadba a nyolcadik síita imám, Reza imám városába, Khorászán-e Rezaví tartomány központjába utazunk. Délután megtekintjük az ’Iráni Napóleonnak’ is hívott 18. századi világhódító Náder sáh mauzóleumát, ha aznap időnk még engedi, akkor ellátogatunk a mashadi Reza bazárba (nagybazárba) egy kellemes sétára.
Szállás: Mashad (3 éj)
11.nap Mashad > Túsz
Egész napos mashadi városnézés Reza imám szent városában: reggel látogatást teszünk a világ vélhetően második legnagyobb mecsetkomplexumában és Irán legszentebb síita központjában, az Ásztán-i Qudsz-i Rezavíban (Reza imám szentélyének küszöbe), körbejárjuk a Reza imám sírja körül épült újkori és modernkori udvarokat, perzsául szahnokat és básztokat (Reza imám ezüstrácsos síremléke belül nem-síita muszlimok számára nem látogatható). Megtekintjük a Reza imám sírja mellé épült timurida kori Gouhar Sád mecset monumentális 15. századi épületét. Ezután pedig a mecsetkomplexum területén megnézzük a Korán múzeum ősi muszlim kéziratait, valamint az Ásztán-e Qudsz múzeumot, mely izgalmas történelmi, művészeti kollekciójával bilincseli le a látogatót. A délután a középkori iráni költők napja: ellátogatunk Túsz városába, ahol felkeressük az ezer éve elhunyt Firdauszí (Ferdouszí), a legnagyobb perzsa eposzköltő mauzóleumát, aki egykor Arany Jánosnak is ihlető forrása volt, ezután megnézzük a középkori Hárúnijje épületegyüttesét, és ahol a legendák szerint a híres iráni muszlim teológus-filozófus, al-Ghazzálí sírja is található.
Szállás: Mashad
12.nap Mashad > Nisápúr > Mashad
Reggel Mashadból elutazunk Nisápúrba, melyet 1220 előtt arabul Umm al-Madá’ínnak (a városok anyjának) is hívtak. Itt megtekintjük a világ leghíresebb perzsa költője, a négysorosaival Magyarországon is népszerű, de csillagászként és matematikusként is maradandót alkotó Omar Khajjám mauzóleumát, ezt követően a 12-13. század fordulójának híres perzsa misztikus költője, ’Attár mauzóleuma következik, majd megnézzük a mongolok támadása előtti Nisápúr régészeti múzeumát (Sadijakh múzeum), megtekintjük Mohammad Makhruq síita emamzádéjét, ezt a jelentős tizenkettes siíta zarándokhelyet is, végezetül felkeressük a világhírű nisápúri türkízkő ajándékboltokat. Ezt követően következik a híres mashadi Reza bazár, szabadprogram.
Szállás: Mashad
13.nap Mashad > Budapest
Indulás Mashadból a hajnali órákban, dohai átszállás után érkezés Budapestre.
Idegenvezető
Dr.Sárközy Miklós
Ha Irán, vagy Közép-Ázsia, akkor csakis vele!! Iranista, történész, tanszékvezető egyetemi docens, több egyetemen oktatott Magyarországon (ELTE BTK, PTE BTK jelenleg a Károli Gáspár Református Egyetemen). Külföldön Iránban, Nápolyban és Londonban dolgozott kutatóként éveken át. Szakterülete a későókori, koraiszlámkori iráni és közép-ázsiai történelem, iráni filológia, vallástörténet, régészet. Számos publikációja jelent meg magyarul, angolul és perzsául. A Magyar-Iráni Baráti Társaság elnöke 2010 óta. Iránban és Közép-Ázsiában tizenöt éve dolgozik idegenvezetőként és perzsa tolmácsként, de perzsa nyelvű guide-ként Magyarországon is aktív. Közel harminc magyar csoportot vezetett már Iránban, Üzbegisztánban. Miklós tudása lenyűgöző, akik jártak már az élvezetes előadásain, azok tudják, hogy néha még a “csilláron is lógnak” az érdeklődők!
Részvételi díj * | 749.000 Ft/fő |
Egyágyas felár | 169.000 Ft/fő |
*A részvételi díj minimum 14 fő esetén érvényes. 12 fő részvétele esetén + 50.000 Ft/fő felár.
*A programban feltüntetett árak 1 EUR = 400 Ft árfolyamig érvényesek
A részvételi díj tartalmazza
- Transzferek a helyszínen, privát autóbusz a körutazás során
- Elhelyezés 3-4* szállodákban, Najbandban és Kháfban családi házaknál!!
- Belépők
- Félpanzió
- Magyar idegenvezető, csoportkísérő
A részvételi díj nem tartalmazza- Árak/fő
- Nemzetközi repülőjegy+illeték: kb. 300.000 Ft (egyénileg is megvásárolható)
- Belföldi repülőjegy 33.000 Ft
- Jeep szafari kb. 100 USD/fő, a helyszínen fizetendő
- vízum+ ügyintézés 35.000 Ft
- Storno biztosítás+BBP biztosítás
- Borravaló, személyes jellegű kiadások
Mennyibe kerül ez az utazás minden kötelező elemével – részvételi díj, repülőjegyek, illetékek, vízum – együtt?
1.117.000 Ft/fő | Teljes ár kétágyas elhelyezés esetén*
|
1.286.000 Ft/fő | Teljes ár egyágyas elhelyezés esetén*
|
*A teljes árat módosíthatja a repülőjegyárak, árfolyamok esetleges változása, ha a csoport nem éri el a megadott minimum létszámot, valamint a teljes ár nem tartalmazza az opcionálisan köthető storno-és/vagy balesetbiztosításokat, és a helyszínen fizetendő borravaló összegét.
Tervezett menetrend
QR 202 29JAN BUDAPEST DOHA 0915 1630
QR 498 29JAN DOHA TEHRAN IKA 1900 2140
QR 493 10FEB MASHHAD MHD DOHA 0320 0540
QR 199 10FEB DOHA BUDAPEST 0910 1305
Szállások
Teherán: Hotel Remis****
https://booking.apochi.com/remis-hotel-tehran/
Bam: Hotel Parsian****
https://pih.ir/page/Parsian-Bam-Hotel
Kerman: Hotel Tourist Inn***
https://www.iranroute.com/online-booking/iran-hotels/kerman/255/kerman-tourist-inn-hotel
Shahdad: Hotel Payab***
Birjand: Hotel Tourist Inn***
https://www.toiran.com/en/city-birjand/hotels/birjand_tourism_hotel/571
Tabas: Hotel Narenjestan***
https://www.ravis.ir/en/hotels/tabas/narenjestan
Ferdous: Hotel Emad-Nezam***
https://www.alaedin.travel/en/hotels/ferdows/emad-nezam
Mashhad: Hotel Iran***
https://ar.trivago.com/en-145/oar/hotel-iran-mashhad-maschhad?search=100-9153190
Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy az utazás olyan helyeket is érint, ahol NINCS a megszokott turisztikai infrastruktúra, jelen esetben hotelek. A körutazás során Naybandban és Khafban családi háznál van a szállás, esetenként megosztott fürdőszoba használattal!
Az iroda a kategórián belüli szállodaváltoztatás jogát fenntartja!
Útlevél
A résztvevőknek az utazás megkezdésének pillanatától számított, minimum hat hónapig érvényes útlevéllel kell rendelkezniük.
Vízum
Iránba magyar állampolgárok az Iráni Iszlám Köztársaság budapesti nagykövetsége által kiadott vízummal utazhatnak be. A vízumkérelem benyújtásához minden esetben szükséges: retúr repülőjegy, pénzügyi fedezet igazolása, biztosítás. A turizmus célú kérelem esetén benyújtandó: az utazás teljes időtartamát lefedő szállásfoglalás igazolása, vagy meghívó/szponzori levél vagy egy utazási irodán keresztül megszerezhető “regisztrációs kód”. A kérelmezőnek rendelkeznie kell a visszaútra szóló repülőjeggyel, amelyen a kiutazás dátuma is szerepel és az útlevélnek legalább még további 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Online vízumigénylésre nincs lehetőség. A mindenkori vízumdíj pontos összegéről a budapesti iráni nagykövetségen lehet érdeklődni. Van lehetőség sürgősségi ügyintézésre, ennek díja a vízumdíj 50 százaléka. Irán jellemzően nem tranzit-ország. Kilépéskor repülőtéri/kilépési illetéket nem kell fizetni.
Nagykövetség
Iráni Iszlám Köztársaság Nagykövetsége, Budapest
Cím: 1143 Budapest, Stefánia út 97.
Telefon: +36 1 460-9260
Magyarország Konzuli Hivatala, Teherán
Cím:Tehran, Darrous, Hedayat Sq., Shadloo str. 10
Előhívó:(00)-(98)-(21)
Telefon:2255-04-52, 2255-04-60
Ügyelet:2255-04-71
Fax:2255-05-03
Konzul:
Balázs Zoltán Árpád
E-mail:
mission.thr@mfa.gov.hu
Honlap:
www.mfa.gov.hu/emb/teheran
Egészségügy
Iránba utazáshoz nincs szükség kötelező védőoltásra, de amennyiben tájékozódni szeretne a térségben előforduló megbetegedésekről, kérjük, forduljon orvosához, vagy a nemzetközi oltóközpontokhoz.
Országos Epidemiológiai Központ
Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpont
1097 Budapest, Gyáli út 3/a Tel.: (06-1) 476-1364 RendelésHétfõ – csütörtök: 9 -14 óra
(13.30-ig lehet sorszámot húzni!)
Nemzetközi Oltóközpont
1134 Budapest, Váci út 70. Telefon: (06-1) 78-78-770, 06/20-208-7878 Rendelés Hétfő – péntek: 10:00 – 20:00
Szombat: 10:00 – 16:00
Pénznem
Iráni riál IRR
1 Usd = kb.30.700 IRR
Fontos, hogy az utazásra új címletű bankjegyeket vigyünk, a régi, sérült bankjegyeket már nem váltják be mindenhol! Iránban semmilyen nyugati bankkártya nem működik a helyi bank automatákban, ezért csak készpénzt hozzunk magunkkal.
Időzóna
GMT + 2.30 óra
Elektromos hálózat
220V 50Hz
Telekommunikáció
Iránban 2008 óta működnek a magyar mobiltelefonok, a szolgáltatás azonban nem mindig kielégítő. Telefonálni és sms-t küldeni lehetséges, amennyiben előfizetésük ezt lehetővé teszi. Azonban a hotelekből jóval olcsóbb hazatelefonálni. Szálláshelyeinken szinte mindenhol van internet-kapcsolat, a nagyvárosokban pedig sok az internet kávézó. A 70-es mobilok általában nem működnek Iránban.
Öltözködés
Iránban szigorú öltözködési szabályok vannak, amit a külföldieknek is be kell tartani. Hölgyeknek legalább bokáig érő szoknya, vagy nadrág kötelező, a felsőruházatnak pedig csuklóig illik érnie. A fejet, pontosabban a hajat el kell takarni. Erre legmegfelelőbb az Európában is használatos fejkendő. Színbeli korlátozás nincs. Visszafogott smink javasolt. Egy-két mecsetben a hölgyeknek kölcsön csadort kell felvenni a látogatás idejére.
Uraknak is kötelező a hosszúszárú nadrág viselése, de elfogadott a rövid ujjú ing, póló is, de egy-két vallásosabb hely miatt egy hosszú ujjú inget mindenképpen hozzunk magunkkal. A helyiek sokszor jóindulatúan segítenek, figyelmeztetik az utazókat a helyes öltözködésre. Célszerű a pamutruházat. Kényelmes túracipő és szandál uraknak szalma- vagy vászonkalap, napszemüveg az erős napfény ellen. Rövidnadrág, short nadrág, ujj nélküli és áttetsző blúz, illetve szűk, testhezálló ruházat viselése nem megengedett!!
Éghajlat
Legszárazabbak a mérsékelt övi sivatagi éghajlat uralta fennsíki medencék, elsősorban a keleti részek, ahová a nedvességet hozó szél nem jut el. Itt valódi sivatagok alakultak ki. A csapadék valamivel több a fennsík nyugati részén, amely ebből fakadóan sűrűbben lakott. Az éves csapadékmennyiség helyenként 200 mm alatti. A nyár forró és száraz, az átlaghőmérséklet meghaladja a 38 fokot.
Dél-Iránban a Perzsa-öböl és az Ománi-öböl parti síkságain a nyár nagyon forró és párás, a tél pedig enyhe. Az évi csapadékmennyiség 135–355 mm közötti.
Az ország északi peremén, a Kaszpi-tenger síkságán a tél szintén enyhe, a hőmérséklet ritkán esik fagypont alá. A nyári hőmérséklet általában nem haladja meg a 29 fokot. A síkság keleti részén az évi csapadékmennyiség 680 mm, a nyugati részén meghaladja az 1000 mm-t. Itt nedves, szubtrópusi klíma alakult ki.
A hegyvidéken kontinentális éghajlat uralkodik, magashegységi éghajlati jegyek jellemzők. A Zagrosz medencéiben alacsonyabb a hőmérséklet, télen a napi átlaghőmérséklet fagypont alatt marad, sok a hó.