Újraterveztük a tavalyi programunkat, a Dél-Afrikai-régió legszebb természeti látványosságait és vadban leggazdagabb területeit gyűjtöttük egy csokorba. Fokváros, Viktória-vízesés, Okavango-delta és Namíb-sivatag, Kalahári-sivatag, Chobe Nemzeti Park: fantasztikus látványosságok egy programban! A “Robajló füst”, azaz a Zambézi folyó által táplált Viktória-vízesés a maga 1708 méterével a legszélesebb a világon, közvetlen környékét Zambia és Zimbabwe is nemzeti parkká nyilvánította. Az botswanai Okavango-delta ugyancsak dobogós a “legek” között, hiszen a világ legnagyobb szárazföldi deltatorkolata! Rengeteg állatnak az otthona; a teljesség igénye nélkül megemlíthetjük az elefántokat, kafferbivalyokat, oroszlánokat, gepárdokat, antilopféléket, madárvilága pedig páratlanul sokszínű a közel 400 fajjal.
Afrika délnyugati részén, az Atlanti-óceán partja mentén mintegy 1300 km hosszan húzódó Namíb-sivatag pedig a Föld egyik legkietlenebb sivataga, ahol azért nagyon is jelen van az Élet!
1.nap Budapest > Fokváros
Indulás Budapestről a délutáni órákban, majd egy átszállással Fokvárosba repülünk.
2.nap Fokváros
Érkezés Fokvárosba a déli órákban, transzfer a szállodába. A mediterrán éghajlatú Fokváros a Dél-Afrikai Köztársaság második legnagyobb városa, a parlament és sok más kormányhivatal otthona. Nevét onnan nyerte, hogy közel fekszik a Jóreménység fokához. Miután elfoglaltuk a szállásunkat, félnapos városnézésre indulunk Fokvárosban. A régi kikötőt alakították át turista látványossággá, az éttermek, bárok, szórakozó helyek asztalai egészen a mólóig leérnek, üzletek sokasága található itt egy helyen és mindezt megkoronázza a háttérben a Tábla-hegy látványa.
Szállás: Fokváros (1 éj)
3.nap Fokváros > Walvis Bay > Swakopmund (Namíbia)
Kora délután elrepülünk Walvis Bay-be, Namíbiába, mely az ország legnagyobb kikötője. A város a nevét az itt gyakran megforduló bálnavadászokról kapta. Walvis Bay státusza gyakran változott; Nagy Britanniához, Fokföldhöz és a Dél-afrikai Unióhoz is tartozott, míg végül Namíbiáé lett. Rövid városnézés, majd továbbutazunk a közeli Swakopmundba, melyet 1892-ben alapítottak kikötőként, amikol Walvis Bay éppen brit fennhatóság alatt volt. A városka különös keveréke a német építészeti stílusoknak, ha az Atlanti-óceán és a pálmafák nem lennének, akár Németországban is érezhetnénk magunkat. Rövid sétás városnézés Swakopmundban.
Szállás: Swakopmund (2 éj)
Ellátás: reggeli
4.nap Swakopmund
Délelőtt egy igazi kalandtúra keretében jeep szafarira indulunk, hogy kipróbáljuk az óceán partján álló óriási homokdűnéket, majd visszatérünk Swakopmundba, ahol megismerkedünk a nama, danara és herero törzs tagjaival, akik mesélnek nekünk a kulturális szokásaikról, és bepillantást nyerhetünk a mindennapjaikba.
Szállás: Swakopmund
Ellátás: reggeli
5.nap Swakopmund > Naukluft Nemzeti Park
Eljött az ideje, hogy megismerkedjünk az ország egyik legnagyobb látványosságával, a Namíbsivataggal! Az Atlanti óceánnal érintkező Namíb-sivatag a Föld legősibb ilyen jellegű pusztasága, 1600 km hosszan, s mintegy 50-160 km szélességben terül el Namíbia dél-nyugati részében. Területe majdnem Magyarországnyi méretű, híresek a magas homokdűnéi, melyek közül egyre-kettőre – pl. Dune 45 – mi is felkapaszkodunk. Ezután a szállásunkra hajtunk, a sivatagi éjszaka csöndje, a milliónyi csillaggal tűzdelt égbolt látványa egyike utunk felejthetetlen pillanatainak!
Szállás: Naukluft NP (2 éj)
Ellátás: reggeli
6.nap Sossusvlei > Sesriem-kanyon
Reggeli után folytatjuk a Naukluft Nemzeti Park felfedezését! Az Atlantióceán partjától kezdődő park magában foglalja a Namíb-sivatag egy részét – melyet Földünk legrégebbi sivatagának tartanak-, a Naukluft-hegységet és Sandwich Harbour lagúnáját. A Nemzeti Park a közel 50 ezer km2-es területével a negy Kedik legnagyobb a világon. A nemzeti park egyik
kihagyhatatlan látványossága Sossusvlei. A vörös dűnék az életkoruknak köszönhetik az árnyalatukat, az évezredek során a homok szó szerint berozsdásodott. A holdbáli táj után felkeresünk még egy geológiailag érdekes jelenséget, a Sesriem-kanyont. A mintegy egy kilométer hosszú és harminc méter mély kanyont a Tsauchab folyó vájta ki az üledékes kőzetből.
Szállás: Naukluft NP
Ellátás: reggeli
7.nap Naukluft Nemzeti Park> Windhoek
Reggeli után az ország fővárosába, Windhoekba utazunk, mely földrajzilag Namíbia szívében fekszik és minden főútvonal és vasútvonal átszeli a fővárost. Ezen kívül az üzleti és kereskedelmi élet központja is. Windhoeknak ma közel 200 ezer lakosa van. Namíbiában a különböző népek sokszínű varázsa elevenedik meg az utcák forgatagában: ovambók, hererók, damarák, namák, valamint busmanok. A főváros történelme több mint 100 évre tekint vissza, ami éppen olyan színes, mint a lakossága. Windhoekot “tüzes víznek” nevezték a namák, a hererók pedig a “füstös hely” nevet adták a városnak, mind a két név a forró tavaszra utal. Érkezés után rövid városnéző túrára indulunk: Krisztus templom, Tintenpalast, mely látnivalók közel egy területen csoportosulnak.
Szállás: Windhoek (1 éj)
Ellátás: reggeli
8.nap Windhoek > Kalahári-sivatag > Ghanzi (Botswana)
Windhoekból földi úton jutunk ma Botswanába. (kb.520 km) Érkezés a délutáni órákban Ghanziba, ahol a szállások elfoglalása után találkozunk az ott élő bushmanokkal, akikkel kb. 2 órás túrán veszünk részt, melynek során megismerkedünk ennek az ősi népcsoportnak a kultúrájával. A busmanok Dél-Afrika régiójának egy népcsoportja. Legnagyobb számban Botswana területén élnek, kisebb csoportjaik megtalálhatók a szomszédos országokban is, elsősorban Namíbiában. A „szan” szó – ahogy magukat nevezik és a környező népek is hívják őket – annyit jelent, mint „a föld tulajdonosa”. A bushman nevüket a holland telepesektől kapták (bosjeman), – angolul “„bushman” – azaz „a bozót embere”, mivel éjszakánként a bozótosba húzódtak vissza.
Szállás: Ghanzi (1 éj)
Ellátás: reggeli
9.nap Ghanzi > Maun
A mai nap folyamán Maunba utazunk, mely az Okavango-delta fővárosa. Az Okavango-delta a világ legnagyobb szárazföldi deltatorkolata! A hatalmas mocsárvidéket alkotó folyótorkolat azon a helyen alakult ki, ahol az Okavango folyó a Kalahári sivatag lefolyástalan medencéjébe ömlik, melyből a víz nem a tengerbe jut, hanem nagy része párolgás, elszivárgás vagy transzspiráció útján távozik. Érkezés után megtekintjük a helyi piacot.
Szállás: Maun (1 éj)
Ellátás: reggeli
10.nap Okavango-delta
Reggel az Okavango-deltába utazunk. A nap folyamán több szafarin is részt veszünk, egy jellegzetes helyi csónakkal, ún. mokoróval hatolunk mélyen be a delta sűrűjébe. A mokoro egy tradicionális helyi kenu, amelyet a helybéliek is gyakran használnak a vízi közlekedéshez, és amelyen a látogatókat kalauzolják a deltavilág látnivalóihoz. A mokorón legfeljebb ketten utazhatnak, a helyi kísérő pedig egy hosszú bottal, az úgynevezett “ngashival” hajtja előre a kenut.
Szállás: Okavango-delta (1 éj, sátorban)
Ellátás: reggeli, vacsora
11.nap Maun > Nata
Ma Nata felé vesszük az irányt. Utunk során meglátogatjuk a Földünk egyik legnagyobb sós mocsarát, melyet a Kalahári sivatag vesz körbe. A sóstó helyén egykor a Makgadikgadi-tó volt, mely már több ezer éve kiszáradt. A mostoha életkörülmények ellenére élnek itt gnúk, zebrák, flamingók és pelikánok is.
Szállás: Nata (1 éj)
Ellátás: reggeli
12.nap Nata > Kasane > Chobe Nemzeti Park
Reggeli után Kasanéba utazunk, melynek közelében található a Chobe Nemzeti Park, amely Botswana északi részén Afrika egyik legsűrűbb vadon élő állatállományának a lakóhelye. A park 11 700 km2 kiterjedésével az ország harmadik legnagyobb rezervátuma. Érkezés után délutáni vadlesre indulunk.
Szállás: Kasane (1 éj)
Ellátás: reggeli
13.nap Chobe Nemzeti Park
Ma újabb szafarik várnak ránk a Chobe Nemzeti Parkban! A park leginkább talán a hatalmas elefántpopulációjáról ismert. A parkban a becslések szerint 50 000 elefánt él, valószínűleg itt található Afrika legnagyobb sűrűségű állománya. Az elefántállomány az 1990-es néhány ezerről folyamatos növekedéssel érte el a mai létszámot. Az itt élő elefántok jellemzője a meglehetősen törékeny és rövid agyar, ami valószínűleg a kalciumban szegény talaj következménye. Hogy a vadont testközelből érzékeljük, újfent sátorban töltjük az éjszakát!
Szállás: Chobe Nemzeti Park (1 éj sátorban)
Ellátás: reggeli, vacsora
14.nap Kasane > Viktória-vízesés (Zimbabwe)
Viktória-vízeséshez hajtunk. Ez a páratlan természeti csoda két ország, Zimbabwe és Zambia határán fekszik, 1708 méteren keresztül ömlik alá a víztömeg, s a száz méteres esést, mintegy háromszáz méteres párafüggöny kíséri (1989. óta Világörökség) – innen a helyiek által adott elnevezés, a „fortyogó füst”. Sétálunk a katarakták mellett, megtekintjük a brit utazó, Livingstone szobrát, valamint egy hatalmas baobab fát is. Este vacsorával egybekötött hajózás a Zambézi folyón, mellyel elbúcsúzunk Afrika páratlan vadvilágától.
Szállás: Victoria Falls (2 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
15.nap Viktória-vízesés
Mai napunk a pihenés, vagy a fakultatív programok jegyében telik: helikopteres kirándulás avízesés felett, rafting túra a Zambézi-folyón, elefánt szafari, vagy séta az oroszlánokkal.
Szállás: Victoria Falls
Ellátás: reggeli
16.nap Viktória-vízesés > Johannesburg > Dubai
Transzfer a repülőtérre, indulás a délutáni órákban Johannesburgon át Dubai-ba.
Ellátás: reggeli
17.nap Dubai > Budapest
Érkezés Budapestre a déli órákban.