1.nap Budapest > Accra (Ghána)
Indulás Budapestről a délelőtti órákban. Egy átszállás után érkezés Accrába az esti órákban. Transzfer a szállodába.
Szállás: Accra (2 éj)
2.nap Accra
Reggeli után városnézés Ghána fővárosában, melyet a 15. században alapítottak kis halászfaluként a Korle-lagúna partján A későbbi évszázadokban portugál és holland rabszolgakereskedők jelentek meg a térségben, a legtovább az angolok uralták az Aranypartnak nevezett területet, melynek Accra lett a brit gyarmati fővárosa. Ghána 1957-ben vált függetlenné, ma Accra Afrika egyik legmodernebb városa. Városnézésünk során megtekintjük a Függetlenség terét, a Diadalívet, megállunk a Kwame Nkrumah emlékparnál, ahol az ország első elnöke nyugszik, elmegyünk Jamestown halászfaluba, melynek világítótornyától remek a kilátás, majd elmegyünk a Teshie Nungua-negyedbe, mely híressé vált a különleges temetkezési szokásairól: a helyi koporsókészítők bármilyen formában elkészítik a végső nyughelyet, legyen bár autó, hal vagy zongora formájú. Programunk végén szabadidő Accra legnagyobb szabadtéri kézművespiacán.
Szállás: Accra
Ellátás: reggeli, vacsora
3.nap Accra > Cape Coast > Elmina
Reggeli után Cape Coast felé vesszük az irányt, mely a fante nép legnagyobb települése, és egykor a rabszolga -és az aranykereskedelem központja volt. A város látványossága a hírhedt Cape Coast-i vár, mely ma Világörökség, és amelyet bejárva megismerkedünk a rabszolgakereskedelem történetével. A vár egyfajta zarándokhelye azoknak az afroamerikai turistáknak is, akik szeretnének szembenézni őseik múltjával, nem véletlen, hogy Obama elnök első hivatalos afrikai útja is ide vezetett. Hírhedt földalatti tömlöceiben a férfiakat és nőket kegyetlen körülmények között tartották, mielőtt az óceánon túlra rabszolgaként elszállították volna őket. Programunk után Elminába hajtunk, mely a Sao Jorge da Mina vár (Világörökség) köré épült település, egykor innen indultak a kontinens belseje felé a felfedezők, s később fontos kereskedelmi kikötő lett, valamint a rabszolgakereskedelem egyik bázisa. A vár volt az első európai épület, amelyet a Szaharától délre építettek Afrikában. Elmina hangulatos kikötőjével zárjuk a programunkat, ahol feldíszített halászcsónakok sorakoznak.
Szállás: Elmina (1 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
4.nap Elmina > Kakum Nemzeti Park > Bosumtwi-tó
Ma Észak felé haladunk, a Kakum Nemzeti Park területére. Az 1960-ban alapított, 375 km2 alapterületű természetvédelmi terület Elminától 30 km-re fekszik. Ghana háborítatlan trópusi esőerdei vegetációja egy hosszan, a fák lombkorona magasságában kialakított függő ösvényen keresztül figyelhető meg (40 méter magasan, 330 m hosszan húzódik, 7 híd töri meg). A park számos ritka állat élőhelye, mint pl. a cibetmacska, a törpe elefánt, az erdei bivaly, vagy a mona-szurikáta. Madárvilága mellett a mintegy 500 fajt számláló pillangó populációja is rendkívüli. Az őserdei túránk után a Bosumtwi-tó felé vesszük az irányt. A tó egy érdekes geológiai fenomén, az egymillió évvel ezelőtti meteorit becsapódás hatására képződött Bosumtwi-tó (49 km2, legnagyobb mélysége 81 m). A 8 km átmérőjű állóvíz Ghana egyetlen természetes tava, mintegy 30 falu, s kb. hetvenezer ember él a környezetében.
Szállás: Bosumtwi-tó (1 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
5.nap Bosumtwi-tó > Kumasi > Fumesua
Reggelit követően rövid sétát tehetünk a tó körül, majd Kumasiba, az Ashanti régió székhelyére, Ghana második legnépesebb városába indulunk. A Volta-tó és a Guíneai-öböl mentén elterülő Ashanti Birodalmat 1680-ban alapították, és a transz-szaharai kereskedelmi útvonalaknak köszönhetően Kumasi hamarosan felvirágzott. Az Ashanti Királyság ma is létezik, és ugyan Ghána határain belül működik, a királyi pár nagyobb hatalommal rendelkezik, mint a ghánai elnök. Városnézésünk során számtalan brit koloniális épületet láthatunk, majd látogatást teszünk a Manhyia Palota múzeumba, ahol elsőkézből kapunk információkat az Ashanti Királyság történelméből. Ellátogatunk nyugat-Afrika legnagyobb nyitott piacára és a közelében található Nemzeti Kulturális Központba. Az éjszakát Fumesuaban töltjük.
Szállás: Fumesua (2 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
6.nap Fumesua > Adanwomase > Fumesua
A mai napot még Fumeusa környékén töltjük. Adanwomasében megismerkedünk a kente szövés rejtelmeivel. Ez a szövésmód mintegy ezer éves hagyományra tekint vissza, mai formája a 17. században alakult ki. Férfiak szövik, majd az egyes darabokat kézzel vagy géppel varrják össze a kívánt méretre, amelyet aztán tógaszerűen hordanak. A kente ma is a gazdagság, a társadalmi státusz megtestesítője. Megismerkedünk az Adinkra szimbólumokkal is: minden Adinkra jelnek külön neve és jelentése van. Életbölcseletet, közmondást, történelmi eseményt, emberi viselkedést szimbolizálnak vagy növényi és állati motívumokat jelenítenek meg.
Szállás: Fumesua
Ellátás: reggeli, vacsora
7.nap Fumesua > Akosombo
Ezúttal keleti irányba utazunk, a Volta-tó irányába. A maga 8500 km2 kiterjedésével ez a világ egyik legnagyobb mesterséges víztározója, mely az Akosombo-gáttól a 400 km-rel északabbra fekvő Yapei városáig húzódik. A tó vizét villamosenergia-termelésre, öntözésre és haltenyésztésre használják, a gátat az 1960-as évek elején éptették, és mintegy 80 ezer embernek kellett miatta új helyre költöznie. Útközben megtekintjük az Ejisu Besease-szentélyt, (Világörökség) mely a tradícionális ashanti építészet szép példája. Érkezés Akosomboba, majd hajókirándulás a Volta-folyón.
Szállás: Akosombo (1 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
8.nap Akosombo > Tafi > Wli > Kpalime (Togo)
Reggeli után a Tafi Atome majom-rezervátum felé vesszük az irányt, ahol apácacerkóf és huszármajmokat láthatunk. Ezután Ghana legmagasabb vízesése, az Afegame falu melletti Wli-zuhatag következik. Az Agumatsa folyó 60 métert esik, alul egy hatalmas természetes medencét formálva. Ha akarunk, meg is fürödhetünk benne. Csodálatos a táj, melyet a ghanai-togói határon magasodó Akwapim-hegység jellemez. Az éjszakát már a határ togói oldalán fekvő Kpalimében töltjük.
Szállás: Kpalime (1 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
9.nap Kpalime > Lome
Reggeli után rövid városnézés Kpaliméban, mely számtalan gyarmati emléket őriz. Dús vegetációjú erdei, trópusi klímája és a környék vízesései miatt az aktív turizmus paradicsoma. Innen megcsodáljuk Togo legmagasabb hegyét, a Kékes-magasságú Mt. Agou-t (régi nevén Mt. Baumann, 986 m), amely az Atakora-hegységben magasodik. Ellátogatunk a Viale Kastélyhoz, az épületet a franciák építették 1940-ben. A kastély a togói kormány tulajdonában van és a kabinet üléseire használják. Délután teszünk egy vezetett, őserdei sétát, majd Délnek tartunk Loméba, Togo fővárosába.
Szállás: Lome (2 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
10.nap Lome
Reggeli után városnézés Togo fővárosában, az ország kereskedelmi, politikai és kulturális központjában: Függetlenség tere, Nemzeti Múzeum, Kongresszusi Palota, Katedrális, nagy piac (kávé, kakaó, pálmaolaj és kopra a legfőbb exportcikk), valamint a fétis-piac, a világ legnagyobb vudu piaca. Kevés olyan vallás van a világon, amely annyira misztikus és talányos lenne máig, mint a vudu. Ismert kellékei a tyúkok és babák, nincs írott bibliája, titkait régóta a papok és papnők őrzik. Őshazája az egykori Dahomeyi Királyság, innen került a rabszolgákkal az Újvilágba. Ma a legnagyobb kultusza Haitiban van. Programunk után Togoville-be csónakázunk a Togo-tavon, felkeresünk egy falut, ahol megismerkedünk a vudu varázslatokhoz használt szerekkel, végül megállunk Agbodrafoban, ahol megtekintjük azt a házat, ahonnan behajózták a rabszolgákat az Újvilágba induló hajókra. A ház ma Világörökség.
Szállás: Lome
Ellátás: reggeli, vacsora
11.nap Lome > Ouidah (Benin)
Ma a festői szépségű Togo-lagúna mentén haladva először az egykori német fővárosba, Anehoba jutunk, ahol átlépjük a határt Beninbe, majd Ouidahba hajtunk. A város az egykori rabszolgapiac közismert székhelye volt, melyet a portugálok, franciák és az angolok is látogattak, de lakossága napjainkban sem éri el a százezer főt. A rabszolga-kereskedelemnek állít emléket egy monumentális diadalív, amely a „vissza nem térést” szimbolizálja. Köztudott, hogy a város a vudu-vallás központja, még e tárgyú nemzetközi konferenciákat is rendeznek itt. Városnézésünk során ellátogatunk a Phyton szentélybe, a Szent Erdőbe, és a portugál erőd Történeti Múzeumába.
Szállás: Ouidah (1 éj)
Ellátás: reggeli, vacsora
12.nap Ouidah > Ganvie > Cotonou
Ma első utunk Abomey-Calavi térségbe vezet. A Nokoue-tavi Ganviét cölöpökre épült házai miatt „Afrika Velencéjének” hívják, valószínűleg ez a legnagyobb ilyen jellegű afrikai település, hiszen mintegy húszezer – zömében halászatból élő – ember él a tóra épített kunyhójában. Csónakázunk a kb. ötszáz éves településnél, majd visszatérésünk után meglátogatunk egy fétis-piacot, ahol –kis szerencsével – találkozhatunk helyi varázslókkal is. Késő délután a közeli Cotonou-ba megyünk, ahol a késő esti órákban repülőre szállunk.
13.nap Cotonou > Isztambul > Budapest
Érkezés Budapestre az esti órákban.
Valóban egy élményekkel teli, nagyon jól szervezett úton vehettem részt. Külön öröm, hogy egy rendkívül összetartó, (majdnem azt írtam hogy összeszokott), mondhatni utazási ínyenc társaságnak lehettem a tagja, és hála Karesznak, egy fantasztikus idegenvezetőt is megismerhettem. A jövőben feltétlenül szeretnék még az Almavia-val utazni ( pl. holnapután Irakba), különösen érdekelnek a nem szokványos kalandtúrák. Még egyszer gratulálok a szervezéshez, köszönettel:
H. István
Összességében az út egy nagyon jól szervezett, megfelelő mennyiségű programmal megtöltött és az adott körülményekhez képest megfelelő vendéglátást biztosító túra volt. Köszönet a szervezésért.
K. Judit