Peru – Földanya kedvenc gyermeke 2.rész
Limától ötórányi utazás a Paracas-félsziget, ahonnan hajó visz a perui Galapagosként ismert Ballestas-szigetekhez. Az óceánparton vezető út kopárságának oka a Humboldt-áramlat, mely folyamatosan hűti a trópusi fekvésű partszakaszt. Emiatt Limának és a part menti részeknek be kell érniük az örök tavasszal – ami az Európai zord tél és a forró nyár felől nézve nem is olyan tragikus. Az utazás fáradalmait feledteti egy pohár pisco, lehetőleg Pisco városában. Ez a szőlőpárlat Peru nemzeti itala, melynek citromlével, cukorral és tojásfehérjével felturbózott pisco sour nevű aperitifje a leggyakoribb.
Szükség is van a kurázsira: a motorcsónak szédítő iramban száguld a Ballestas-szigetek felé – a guanó-szigeteket erős szembeszélben hamarabb érezzük, mint látjuk. A 19. század derekán Peru egyik legfontosabb exportcikke a guanó volt, a szigeteken élő madarak műtrágyakánt használt ürüléke, melyből Peru – a magyar népi bölcsességet megcáfolva – igenis aranyat csinált. A szigorúan védett szigeteken tilos kiszállni, az oroszlánfókák, Humbold pingvinek, kormoránok és pelikánok háborítatlanul napfürdőzhetnek.
A mai napra rendelt földön-vízen-levegőben projekt jegyében a közeli reptér felé vesszük az irányt, ahol már melegítik a motorokat a kis Cessna gépek, hogy a titokzatos Nazca vonalak fölé repítsenek. A mai napig talány, kik, mikor és miért készítették ezeket az ábrákat. Közel ötszáz négyzetkilométernyi területen több száz mértani alakzat, és figura látható; a geoglifák népszerűségi versenyét a kolibri, a pók és a majom vezeti. A misztikus rajzokat csak a repülés mindennapossá válásával fedezték fel, bár a spanyol hódítók már korábban említést tettek róluk. Egyesek szerint a Nazca kultúra indiánjainak csillagászati naptáraként működtek, de lehettek ősi zarándokutak is, Däniken pedig földönkívülieknek tulajdonítja az alkotásokat.
Dzsungel, tukán, karambola
Bár Peruról leginkább az Andokra asszociálunk, az országnak majdnem kétharmadát őserdő borítja. Egyszer megkérdeztek egy Nobel-díjas tudóst, hogy egy atomtámadás esetén a világ mely részét mentené meg. Azt válaszolta, hogy Perut, mert a Föld flórájának és faunájának csaknem 80 százaléka megtalálható itt, amiből újra lehetne teremteni a civilizációt. A növényvilág gazdagsága már a repülőből látható: végeláthatatlan zöld tájban kanyarognak a hordalékukat lustán terelgető, barna folyók. Ez Amazónia, a világ legnagyobb folyójának árterülete, ahol a dzsungelben még ma is számos törzs él háborítatlanul.
Az őserdei nemzeti parkokhoz jó kiindulópont Puerto Maldonado, amely az egykori kaucsuk- és aranyláz után ma fakitermelésből, mezőgazdaságból és turizmusból él. Egymás után pöfögnek a folyón a peque-peque nevű, motorizált kenuk, hogy a kalandkeresőket a távoli lodge-okhoz szállítsák. A fából ácsolt, lábakon álló kunyhók elfoglalása után lefoszlik rólunk a városi lét minden máza. A háromnapos program alatt a férfiak egyre inkább Marlboro man külsőt öltenek, de a nők is a csomag mélyére süllyeszthetik a sminkkészletet, teret engedve a sikkes gumicsizmának. Persze a nomád életforma viszonylagos: a szállások minden luxussal felszereltek; ágyunk moszkitóhálóval védett, a közösségi házban pedig őserdei csemegékből összeállított teljes ellátást kapunk. A túrák során látunk tapírcsaládot, majmokat, tukán madarat, tarka tollú papagájokat, megkóstoljuk a karambolát és a fáról szüretelt kakaót, valamint elsajátítjuk a macheta használatát. Éjszaka, a petróleumlámpa lecsavart fényénél megesküdnénk rá, hogy a világ faunájának fent említett, csaknem 80 százaléka a mi kunyhónk közelébe költözött. Optimális esetben azonban legfeljebb egy eltévedt békát találunk reggelre a zuhanyzóban, abból meg némi áldozat árán akár királyfit is varázsolhatunk.
Folytatás: Peru – Földanya kedvenc gyermeke 3. rész